Bilinç .( Akıl,Us) nedir? Algı ve bilgilerin alındığı anda duru ve aydınlık olarak izleme sürecidir. Eşanlamlısı şuur’dur
Biilinçaltı (tahteşşuur) , Ruhbiliminin konusudur. Bilinç dışı olduğu halde, dilendiğinde, kapsamındakilerin bilincine çağırabildiği zihin bölgesidir.
Bir başka şekilde ifade edecek olursak; beynimizin, biz farkında olmadan bilincimiz dışı çalışan, beynimizin istemsiz kaslarını yöneten, gece uykudayken dahi, beş duyu organımızla algıladığımız her şeyi anbean (anında) kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilincin emrine verilen bir parçasıdır. Edindiğimiz tüm alışkanlıklar bilinçaltına kaydedilir.
Biliç ile bilinçaltını; bir buzdağına benzetebilirsiniz.
Buzdağının sekizde yedisi, denizin altında, sekizde biri de denizin üstündedir. İşte;
-Üstte kalan kısım; bilinç,
-Altta kalan kısım ise; bilinçaltıdır.
Gün içinde davranışlarımızın çoğu bilinçaltının denetimi altında gerçekleşir. Bilinçaltımız sayesinde; nefes alıp veririz. Bilinçaltı; 24 saat çalışır, Aynı zamanda duyguların yeridir. Kendisini koruma mekanizmasına sahiptir. Tekrar öğrenir. Sözcük sözcüğünü anlar. Eleştirip yargılamadan kabul eder!
Bilinç altı temizliği faydaları ,
Bilinç altının belli sembollerle açıklamaları yapılarak seanslar da çıkan sonuçlara göre kişide ki travmatik durum veya blokajlara neden olan geçmiş yaşam izlerinin temizlenmesi , daha kaliteli bir yaşama ilerlemesi için gereklidir.